Aktualizacja: 11.12.2024 23:38 Publikacja: 14.10.2024 13:21
Maj 2022. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, posłanka KO Iwona Hartwich oraz Jakub Hartwich podczas konferencji prasowej przed Sejmem
Foto: PAP/Leszek Szymański
Choć rząd zapowiedział stworzenie systemu usług asystenckich dla osób niesamodzielnych, flagowego projektu ustawy dla tej grupy społecznej wciąż jednak nie ma – utknął on w Ministerstwie Finansów, które zastanawia się, w jaki sposób zagwarantować pieniądze na realizację wszystkich jego założeń.
A te – według zapowiedzi – mają być szerokie: asystent zarówno dla osób pełnoletnich, jak i tych poniżej 18. roku życia, zagwarantowana swoboda jego wyboru, możliwość wykonywania usług okołomedycznych. Choć wniosek o wpis ustawy do wykazu prac legislacyjnych rządu został już złożony, droga na biurko prezydenta jest daleka. Zwłaszcza, że głowa państwa przygotowała własne rozwiązania, a prace nad nimi w Sejmie już trwają.
Zatrudnianie asystentów osobistych w sposób, w jaki chce robić to rząd, może być trudne ze względów finansowych. My proponujemy ustawę, która realnie zmieni system – podkreśla Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Prawo do 240 godzin wsparcia przewiduje projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Asystenci pomogą im m.in. w pracy zawodowej i aktywności towarzyskiej. To zmiany, które mają przybliżyć Polskę do europejskich standardów.
Czego mogą spodziewać się w 2025 roku osoby z niepełnosprawnością? Sprawdzamy, jakie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku.
Specjalny dodatek do emerytury przysługuje osobom, które mają za sobą określony czas czynnego działania w służbach ratowniczych. O świadczenie mogą ubiegać się działający w Ochotniczej Straży Pożarnej i ratownicy górscy. Dodatek podlega waloryzacji.
W 2025 roku seniorów czeka wiele zmian dotyczących przysługujących im świadczeń. Chodzi nie tylko o wysokość emerytur, rent i dodatków, ale również o nowe zasady przyznawania niektórych świadczeń. Oto lista najważniejszych zmian.
Państwo POPiS nie umie od lat znaleźć środków na sfinansowanie ustawy o asystencji osobistej. Więc przedsiębiorczy i opiekuńczy ludzie sami je znaleźli. Ma na ten cel trafić 60 gr od butelki piwa.
Grudniowy harmonogram wypłat 800 plus został zmieniony ze względu na terminy przypadające w dni wolne od pracy. Zgodnie z danymi ZUS trzy grupy świadczeniobiorców otrzymają wypłatę wcześniej.
Już od 1 stycznia 2025 r. będą obowiązywać przepisy dotyczące tzw. renty wdowiej. Nowe regulacje zakładają możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Wypłata połączonych świadczeń nastąpi jednak dopiero w połowie roku.
Kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami mają zostać podwyższone od lipca 2024, a nie od stycznia 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas