Najrzadszy orangutan świata wyginie z powodu elektrowni

Żyjący na jedynym obszarze leśnym na indonezyjskiej Sumatrze najrzadszy na świecie gatunek orangutana jest poważnie zagrożony unicestwieniem. Na zamieszkałym przez niego terenie, mimo alarmu ekologów, będzie budowana elektrownia wodna.

Aktualizacja: 04.03.2019 15:11 Publikacja: 04.03.2019 14:32

Orangutan tapanuli (Pongo tapanuliensis)

Orangutan tapanuli (Pongo tapanuliensis)

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license, fot. Tim Lman

amk

Orangutan tapanuli  (Pongo tapanuliensis), został odkryty zaledwie w 2017 roku. Żyje na jedynym obszarze leśnym na Sumatrze.

Naukowcy szacują, że w przyrodzie występuje obecnie zaledwie 800 takich orangutanów, co czyni z tapanuli najrzadszy gatunek małp człekokształtnych na świecie.

Czytaj także: 25 orangutanów dziennie ginie za ciasteczka oreo

Życie tapanuli, ale też także ginącego orangutana sumatrzańskiego, już jest zagrożone przez nieustanne trzebienie ich naturalnych środowisk, na których powstają plantacje palm olejowych.

Obecnie naczelne żyją w poszatkowanych lasach, porozdzielanych palmowymi plantacjami i placami budów.

Do listy zagrożeń wkrótce dołączy kolejne. Indonezyjski sąd wydał pozwolenie na budowę elektrowni wodnej - właśnie w rejonie, który stanowi siedlisko tapanuli.

Sąd orzekł, że argumenty Indonezyjskiego Forum na Rzecz Środowiska, największej organizacji ekologicznej w kraju, które wykazywało zagrożenie tą budową dla żyjących w lasach naczelnych, są "nieistotne".

Budowa tamy Batang Toru na Sumatrze jest finansowo wspierana przez Bank of China. Tama jest jedynie elementem projektu "Belt and Road".  W jego ramach ma powstać sieć dróg i baz handlowych w całej Azji, a objęcie nim Indonezji ma zwiększyć potencjał gospodarczy i polityczny kraju.

Tapanuli, odkryte w 2017 roku, były uważane za bliskiego kuzyn orangutanów sumatrzańskich, ale badania DNA wykazały odrębność tego gatunku. Żadnego z jego przedstawicieli nie zaobserwowano dotąd na ziemi - żyją wyłącznie wśród drzew. Najprawdopodobniej dlatego, że dzielą miejsce zamieszkania z równie jak one zagrożonymi tygrysami sumatrzańskimi.

Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne