Reklama
Rozwiń

W Holandii jest o 84 proc. mniej motyli niż 130 lat temu

Jak informuje „The Guardian”, holenderscy ekolodzy ostrzegają, że w przeciągu ostatnich 130 lat odnotowano duży spadek populacji motyli. Ich zdaniem przyczyną zmian może być nowoczesne rolnictwo przemysłowe.

Aktualizacja: 03.04.2019 12:07 Publikacja: 03.04.2019 11:56

W Holandii jest o 84 proc. mniej motyli niż 130 lat temu

Foto: Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0), Rosenzweig

adm

Jak pisze „The Guardian”, badania naukowców wskazują, że populacja motyli w Holandii spadła w przeciągu ostatnich 130 lat o co najmniej 84 proc. Badacze zaznaczają, że potwierdza to kryzys dotykający populacji owadów w Europie Zachodniej.

W ramach badań przeanalizowano 120 000 motyli złapanych przez kolekcjonerów w latach 1890-1980 oraz świeższe dane, pochodzące z dwóch milionów obserwacji. Naukowcy starali się zbadać gwałtowny spadek w populacji 71 rodzimych gatunków motyli, z których 15 całkowicie wymarło w przeciągu ostatniego stulecia. W opinii niektórych naukowców, drastyczny spadek populacji rozpoczął się jeszcze przed pierwszymi pomiarami. - Jesteśmy przekonani, że prawdziwy spadek musi być znacznie większy - zaznaczył jeden z autorów badania, Chris van Swaay z Dutch Butterfly Conservation. W opinii naukowca, główną przyczyną tego zjawiska było nowoczesne rolnictwo przemysłowe w Holandii, które „pozostawiło mało miejsca dla przyrody”. - Przed 1950 rokiem murawy w Holandii bardzo przypominały to, co pozostało teraz w niektórych rezerwatach przyrody. Były mokre, miały dużo kwiatów, były lekko wypasane i koszone tylko raz lub dwa razy w roku - powiedział. - To było rolnictwo o bardzo niskiej intensywności - dodał. Jak zaznaczył, przy stosowanych formach rolnictwa motyle mogą znaleźć sobie miejsce tylko na poboczach oraz w rezerwatach przyrody. 

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach
Materiał Partnera
Motory molekularne. Tak naukowcy uczą nanocząsteczki kręcić się na zawołanie