Zatopiony las na dnie Bałtyku

Naukowcy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Uniwersytetu w Kłajpedzie zbadali pozostałości zatopionego lasu sprzed 10 tys. lat.

Aktualizacja: 13.07.2019 23:00 Publikacja: 11.07.2019 18:21

Zatopiony las na dnie Bałtyku

Foto: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Wspólna wyprawa polskich i litewskich badaczy miała na celu przygotowanie dokumentacji fotogrametrycznej znalezisk. Pracownicy z Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wykonali pod wodą tysiące zdjęć, które posłużą do stworzenia trójwymiarowych modeli zatopionych drzew. Prace prowadzono z pokładu szkunera „Brabander" należącego do Uniwersytetu w Kłajpedzie.

Obszar dna w rejonie Juodkrante na Litwie, na którym znajdują się pozostałości zatopionych lasów z epoki kamienia, został odkryty przez naukowców z Uniwersytetu w Kłajpedzie. W czasach, gdy zatopione drzewa były bujnym lasem, kończyła się epoka lodowcowa, w wyniku ustępowania lądolodu formował się Bałtyk. Topiący się lód podnosił poziom młodego morza, którego wody zalały tereny dawnego lądu i porastające go lasy. Zatopione okolice były zasiedlane przez człowieka i mogą kryć pozostałości jego osadnictwa.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono