Reklama

Dżuma wróciła? W Chinach wykryto jej przypadki

Dżuma jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu, występującą u ssaków. Jej zła sława jest związana z pandemią, która miała miejsce w Średniowieczu i pochłonęła miliony ofiar. Władze Chin poinformowały, że obecnie dwie osoby są leczone z tej choroby.

Aktualizacja: 13.11.2019 10:42 Publikacja: 13.11.2019 10:21

Dżuma wróciła? W Chinach wykryto jej przypadki

Foto: AdobeStock

adm

W Mongolii Wewnętrznej, regionie autonomicznym w północnych Chinach, u dwóch pacjentów zdiagnozowano dżumę. Obecnie są oni leczeni w Pekinie, a władze wprowadziły zapobiegawcze środki kontroli.

Dżuma, wywołana przez bakterie i przenoszona przez ukąszenia pcheł, czy zakażone zwierzęta, może rozwijać się w trzech różnych postaciach. Dżuma dymienicza powoduje obrzęk węzłów chłonnych, podczas gdy dżuma bakteryjna infekuje krew, a dżuma płucna infekuje płuca. Pacjenci z Chin cierpią na tę ostatnią, która jest najbardziej szkodliwa. Nieleczona, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zawsze jest śmiertelna.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Nauka
Jak bardzo prawdopodobna jest śmierć na skutek uderzenia asteroidy w Ziemię? Nowe badanie
Nauka
Co tak naprawdę wydarzyło się niemal 13 tys. lat temu? Naukowcy zbadali kontrowersyjną teorię
Nauka
Dlaczego homo sapiens przetrwał, a neandertalczycy nie? Wyniki nowych badań
Nauka
Nowa metoda walki z kłusownictwem. Nosorożcom wstrzyknięto radioaktywne izotopy
Patronat Rzeczpospolitej
Future Frombork Festival. Kosmiczne wizje naukowców i artystów
Materiał Promocyjny
Jak sfinansować rozwój w branży rolno-spożywczej?
Reklama
Reklama