Życie nicieni wydłużone o 500 proc. Będziemy żyć 500 lat?

Naukowcom - jak wynika z artykułu opublikowanego w magazynie "Cell Reports" - dzięki modyfikacjom genetycznym udało się wydłużyć życie nicieni z gatunku Caenorhabditis elegans o 500 proc.

Aktualizacja: 10.01.2020 06:04 Publikacja: 10.01.2020 05:46

Życie nicieni wydłużone o 500 proc. Będziemy żyć 500 lat?

Foto: Kbradnam at English Wikipedia.(Original text: Zeynep F. Altun, Editor of www.wormatlas.org) [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

arb

Międzynarodowy zespół badaczy wydłużył życie nicieni zmieniając dwa mechanizmy sygnalizacji komórkowej, czyli elementu systemu komunikacji, który reguluje procesy zachodzące w komórkach i koordynuje ich aktywność.

Nicienie Caenorhabditis elegans są często wykorzystywane przy badaniach nad starzeniem się organizmu, ponieważ mają wiele wspólnych z ludźmi genów i żyją jedynie trzy-cztery tygodnie, więc naukowcom łatwo jest zaobserwować jak modyfikacje genetyczne lub zmiany w środowisku nicieni wpływają na długość ich życia.

W ramach badań, opisanych w "Cell Reports", naukowcy zmodyfikowali dwa mechanizmy sygnalizacji komórkowej, które występują również u ludzi - chodzi o elementy tzw. szlaku insulinowego. Fakt, iż w ramach badania zajęto się mechanizmami, które są spotykane również w organizmie człowieka sprawia, że wyniki badań mogą mieć wpływ na rozwój terapii przeciwdziałających starzeniu się.

Badanie wykazało, że modyfikacja jednego z mechanizmów wydłużyła życie nicieni o 30 proc., a drugiego - o 100 proc. Kiedy jednak dokonano modyfikacji obu mechanizmów - życie nicieni wydłużyło się o 500 proc.

Jarod Rollin z laboratorium w Bar Harbor, w Maine, główny autor artykułu podkreśla, że "osiągnięto szaloną synergię". - Jeden plus jeden nie dało nam dwóch, lecz pięć. Nasze badania dowiodły, że nic w przyrodzie nie istnieje w próżni; aby rozwinąć najefektywniejsze terapie przeciwdziałające starzeniu się musimy zajmować się całymi sieciami procesów, a nie tylko pojedynczymi mechanizmami sygnalizacji komórkowej - podkreślił.

Naukowcy podkreślają przy tym, że nie jest jasne jakie interakcje zachodzą pomiędzy dwoma zmodyfikowanymi mechanizmami.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne