Aktualizacja: 15.07.2020 06:35 Publikacja: 15.07.2020 05:42
Foto: stock.adobe.com
Autorzy analizy wskazują, że - wbrew prognozom ONZ, które przewidują stały przyrost liczby ludzi na Ziemi - ze względu na spadek dzietności i coraz szerszy dostęp kobiet do antykoncepcji oraz coraz lepszą edukację seksualną dziewcząt i kobiet - liczba ludzi na naszej planecie zacznie się zmniejszać.
Do 2100 roku dzietność ma zmniejszyć się według autorów analizy opublikowanej przez "The Lancet" w 187 ze 195 krajów świata. Według szacunków Instytutu Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego liczba osób w wieku powyżej 80 lat do 2100 roku będzie dwukrotnie większa niż liczba dzieci poniżej piątego roku życia. Większość gospodarek będzie w takiej sytuacji potrzebować napływu imigrantów.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Badacze z Instytutu Maxa Plancka przeprowadzili eksperyment, w którym przetestowali umiejętności dzikich ryb. Zwierzęta zdawały się rozróżniać nurków po kolorystyce elementów stroju i sprzętu. Jak przebiegał eksperyment i jakie przyniósł wyniki?
Ludzie i psy żyją obok siebie od około 30 tysięcy lat. Nowe badanie pozwoliło postawić ciekawą teorię, odnośnie wilczej ewolucji. Przeprowadzono symulację, w której przetestowano m.in. scenariusz „samoudomowienia” wilków. Co pokazały wyniki badania?
Jądro Ziemi to jedno z najbardziej tajemniczych i niedostępnych miejsc na planecie. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat zaszły w nim pewne ważne zmiany.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Flagowy program stworzenia szczepionki przeciwko malarii został wstrzymany przez administrację Donalda Trumpa. To tylko jeden z przykładów zakłóceń w badaniach medycznych na całym świecie od czasu objęcia władzy przez nowego prezydenta USA - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dzień po awanturze w Białym Domu, z udziałem Donalda Trumpa, J.D. Vance'a i Wołodymyra Zełenskiego, Elon Musk zadeklarował, że opowiada się za opuszczeniem przez Stany Zjednoczone NATO i Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Dwukrotnie w ciągu jednego dnia Stany Zjednoczone stanęły w ONZ w jednym szeregu z Rosją. Wprowadziły chaos w organizacji, jak i grupie najbogatszych państw świata G7.
Dwa organy ONZ - Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa - przyjęły 24 lutego, w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, dwie rezolucje dotyczące tej wojny. Czym różnią się te dokumenty?
Rada Bezpieczeństwa ONZ w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie przyjęła zaproponowaną przez USA rezolucję ws. Ukrainy, która ma neutralny wydźwięk i nie określa Rosji mianem agresora.
- Żyjemy w burzliwych czasach. Po krótkiej przerwie, którą dała nam historia, którą bardzo się cieszyliśmy. Ale historia nas dogoniła. W czasach takich jak te, gdy świat wydaje się być niepozbierany, gdy porządek wydaje się umierać, to, czego potrzebujemy to powrót do pytań podstawowych o to, co słuszne, a co niesłuszne. O to, co prawdziwe, a co nieprawdziwe. Co się tak naprawdę dzieje, a co jest tylko wytworem propagandy - mówił minister Radosław Sikorski na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poświęconej trzeciej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Administracja Donalda Trumpa zwróciła się do Ukrainy o wycofanie corocznej rezolucji potępiającej rosyjską napaść. Chce ją zastąpić stonowanym oświadczeniem, odebranym przez europejskich dyplomatów jako "prorosyjskie".
Amerykańscy żołnierze nie wezmą udziału w ewentualnej misji pokojowej na Ukrainie. Prezydent USA Donald Trump chce, by odpowiedzialność w tym temacie wzięła na siebie Europa. Czy żołnierze z Polski powinni wziąć udział w misji na Ukrainie? Kandydat na prezydenta Adrian Zandberg (Razem) powiedział, że Warszawa nie powinna takich decyzji podejmować jednostronnie.
Minister spraw zagranicznych Gideon Sa'ar ogłosił w środę, że Izrael pójdzie w ślady USA i nie będzie uczestniczyć w obradach Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas