Nie tylko koronawirus. W Singapurze szaleje denga

Do 5 sierpnia tego roku w Singapurze wykryto 22403 zakażenia wirusem dengi - to więcej niż w całym 2013 roku, w którym zanotowano rekordową liczbę zakażeń dengą w tym kraju (wówczas zanotowano 22170 przypadków zakażenia tym wirusem).

Aktualizacja: 05.08.2020 14:48 Publikacja: 05.08.2020 14:35

Nie tylko koronawirus. W Singapurze szaleje denga

Foto: AFP

arb

Do 2 sierpnia z powodu zakażenia dengą w Singapurze zmarło 20 osób - podało Ministerstwo Zdrowia Singapuru. Najmłodsza ofiara dengi miała 25 lat, najstarsza - 92 lata.

18 ofiar pracowało lub mieszkało w miejscach, które były ogniskami zachorowań na dengę - wynika z informacji resortu zdrowia.

Resort zdrowia Singapuru podał, że u ok. 0,2 proc. zakażonych wirusem dengi rozwinęła się gorączka krwotoczna, ostrzejsza forma choroby, która może prowadzić do śmierci. Gorączka krwotoczna w ostatnich 10 latach pojawiała się w Singapurze u 0,1-0,8 proc. osób zakażonych wirusem dengi.

"Chociaż większość zakażonych dengą wraca do zdrowia po infekcji, starsi pacjenci i osoby z chorobami współistniejącymi są bardziej narażone na rozwój komplikacji. Wzywamy osoby, u których pojawią się symptomy wskazujące na dengę, by skorzystali z porady lekarskiej" - pisze resort zdrowia Singapuru w komunikacie.

Od ośmiu tygodni w Singapurze co tydzień notuje się ponad 1000 przypadków dengi. W ubiegłym tygodniu w kraju wykryto 1380 zakażeń tym wirusem, tydzień wcześniej - 1792.

Przed 2020 rokiem największą tygodniową liczbę zakażeń dengą zarejestrowano w 2014 roku, gdy wirusa wykryto u 891 osób.

Obecnie w Singapurze istnieć ma 391 ognisk dengi. Na obszarach, na których istnieją ogniska, znajduje się ponad 600 tysięcy gospodarstw domowych.

Denga przenoszona jest przez kilka gatunków komarów, których populacja zwiększyła się w związku z wyższymi temperaturami i dużą liczbą opadów od początku roku.

Singapur, podobnie jak inne kraje świata, walczy też z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od początku epidemii w kraju tym wykryto 54254 zakażenia koronawirusem i 27 zgonów z powodu COVID-19.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne