Brzmi to optymistycznie, ale do zastosowania neuroprotez w leczeniu ludzi droga jest jeszcze daleka. W trakcie eksperymentu naukowcy obserwowali aktywność jednego, wybranego neuronu w tzw. motorycznej korze mózgowej, obszarze mózgu odpowiedzialnym za świadomy ruch mięśni. Rejestrowali to za pomocą elektrod połączonych zewnętrznym obwodem z komputerem. Dwa zwierzęta laboratoryjne nauczone zostały poruszć nadgarstkiem w określony sposób, komputer rejestrował ten ruch, a na ekranie w odpowiednim miejscu pojawiał się się kursor.
Gdy zwierzęta opanowały tę „grę”, naukowcy przeszli do kolejnego etapu eksperymentu. Nerwy przewodzące sygnał do nadgarstka zostały zablokowane. Elektrody komputera badacze podłączyli bezpośrednio do mięśni nadgarstka. Impulsy płynące z mózgu zostały przetworzone przez komputer i dostarczone bezpośrednio do mięśni. Odpowiedziały one na sygnał z mózgu, co także potwierdzone zostało pojawieniem się kursora na ekranie komputera.
Wcześniej naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów, podczas których dzięki umieszczeniu elektrod w mózgu zwierzęcia i komputerowemu oprogramowaniu małpa była w stanie poruszać zrobotyzowanym ramieniem.Inna grupa naukowców, eksperymentując z makakami, generowała sztuczne impulsy, które dostarczane były bezpośrednio do nerwów sparaliżowanej kończyny. – Ramię robota byłoby lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy stracili kończynę, natomiast sparaliżowani będą mogli się nauczyć nimi na nowo posługiwać. Możemy stworzyć bezpośrednie połączenie między ośrodkiem ruchu a mięśniami, a chory będzie się mógł nauczyć, jak nad nimi zapanować – powiedział Ebehard Fetz z Uniwersytetu Waszyngtona.
[ramka][b]Nadzieja dla sparaliżowanych[/b]
Poszukiwania skutecznego sposobu regeneracji uszkodzonego rdzenia kręgowego w kilku przypadkach zakończyły się sukcesem. Na początku tego roku uczeni z Los Angeles udowodnili, że zadania zniszczonych struktur mogą przejmować ocalałe. Dzięki stymulacji krótkich dróg rdzeniowych udało im się sprawić, że sparaliżowana mysz ponownie zaczęła chodzić. Inny eksperyment, także przeprowadzony na zwierzętach, dowiódł, że nerwy w rdzeniu kręgowym można stymulować do regeneracji. W jaki sposób? Za pomocą bakterii. Trzy lata temu udowodnili to naukowcy z Johns Hopkins University. W tym samym roku nadzieję sparaliżowanym przyniosły badania zespołu z uniwersytetu w Zurychu. Tym razem proces odtwarzania połączeń komórek nerwowych został uruchomiony za pomocą przeciwciał. Eksperyment przeprowadzono na szczurach. Z kolei sklonowanie latem ubiegłego roku małpy otworzyło możliwość pozyskiwania komórek macierzystych (mają zdolność przekształcania się w dowolną tkankę). Szansę na samodzielność ofiarom urazów rdzenia niesie wszczepianie do mózgu implantów, za pomocą których człowiek może sterować elektrycznymi urządzeniami. Pierwszy taki zabieg przeprowadzono trzy lata temu u Amerykanina.
[i]—i.r.[/i][/ramka]