Najdłuższa historia gruźlicy

Na chorobę tę cierpieli już nasi przodkowie przed 9 tys. lat

Publikacja: 16.10.2008 01:33

Odnalezione w Izraelu najstarsze ludzkie szczątki ze śladami gruźlicy zmieniają naszą wiedzę o historii tej choroby. Okazuje się, że atakowała ona człowieka nawet kilka tysięcy lat wcześniej, niż do tej pory sądzono. Znalezisko zaprzecza też dotychczasowej teorii, według której szczepy prątków wywołujących chorobę u ludzi wykształciły się z prątków zakażających bydło. Miało się to stać wraz z udomowieniem zwierząt.

Szczątki należą do matki i niemowlęcia. Kobieta zaraziła gruźlicą dziecko prawdopodobnie niedługo po porodzie. Stało się to 9 tys. lat temu.

[wyimek]2 mln osób umiera co roku na świecie z powodu gruźlicy. W tym samym czasie notuje się 9 mln nowych zachorowań[/wyimek]

Odkrycia dokonała dr Helen Donoghue, mikrobiolog z University College London i dr Mark Spigelman. Sytuacja uczonych była komfortowa o tyle, że znalezisko zostało świetnie zakonserwowane przez przyrodę. Znajdowało się bowiem pod wodami Morza Śródziemnego, kilkaset metrów od lądu, na terenie opuszczonej wioski z okresu neolitu nieopodal Hajfy. Przykryte było warstwą piasku i gliny. Dzięki temu szczątki przebywały w stałej temperaturze, bez dostępu powietrza. – To wyśmienite warunki dla zachowania DNA i innego materiału – tłumaczy dr Donoghue.

Uczeni nie mogli takiej szansy zmarnować. Wyizolowali z kości materiał genetyczny. Po jego przebadaniu okazało się, że szczep Mycobacterium tuberculosis, który zgładził matkę z dzieckiem, w dużym stopniu przypomina ten, który dzisiaj krąży wśród ludzi.

Dr Donoghue ma nadzieję, że wyniki badań pomogą sprawniej walczyć z gruźlicą. Rocznie na świecie notuje się ok. 9 mln nowych przypadków choroby. Prawie 2 mln osób umiera.

Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego
Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem