Coś co naukowcy nazwali „dinopuchem” odkryte zostało już dawno w skamieniałościach terapodów, drapieżnych dinozaurów dwunożnych, które wedle opinii wielu naukowców były ewolucyjnie powiązane z ptakami. Ale odkryty w Chinach gad był daleko spokrewniony z terapodami, a jego puste wewnątrz włosy mogły być czymś w rodzaju prymitywnych piór — twierdzą chińscy naukowcy, opisujący odkrycie w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature”.
Dość wcześnie, ok. 235 mln lat temu, w procesie ewolucji dinozaury podzieliły się na dwie podstawowe grupy. Do jednego z nich należały dinozaury gadziomiedniczne, m.in. terapody, do drugiej dinozaury ptasiomiedniczne do której należał m.in. nowo odkryty okaz w Chinach. Według chińskich uczonych obie grupy gadów były wyposażone w prymitywne pióra, które odziedziczyły po wcześniej żyjącym wspólnym przodku.
Badacze z Chińskiej Akademii Nauk i Chińskiej Akademii Nauki o Ziemi (obie instytucje działają w Pekinie), którzy odkryli skamieniałość, uważają że pochodzi ona z okresu między 144 i 99 mln lat temu. Zwierze poruszało się dwóch nogach i miało długi ogon. Zapewne nie było jeszcze dorosłe, mierzyło zaledwie niewiele ponad 70 cm długości. Nie wiadomo czym dokładnie się żywiło. Skamieniałe szczątki zachowane w płaskim kamieniu nie pozostawiają wątpliwości — zwierze pokryte było czymś w rodzaju ni to piór ni to włosów długości 4 cm, na ogonie nieco dłuższych (5 cm).
Komentując artykuł w „Nature” Mark Norell z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku stwierdził, że już dawno uważał, że wczesne dinozaury były opierzone. Późniejsze gatunki zaś miały twory podobne do piór, ale te nie zachowały się w skamieniałościach. Luis Chiappe, dyrektor Instytutu Dinozaurów Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles wątpi jednak żeby pióra mogły wyewoluować u innych gatunków, niż terapody i ptaki. — Nie widzę żadnych powodów aby dojść do wniosku, że pióra pojawiły się wcześniej niż dinozaury lub w tym samym czasie.