Pieniądze na walkę z malarią przeznaczył między innymiGlobalny Fundusz do Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią oraz brytyjski rząd. 225 milionów dolarów ma pomóc przede wszystkim w zapewnieniu nowoczesnych leków - podkreśla jeden z menadżerów międzynarodowej kampanii "Pokonać Malarię", Herve Verhoosel. - Mamy wszystko, by pokonać tę chorobę leki, i środki zapobiegawcze - mówi Verhoosel. - A jednak na malarię co 30 sekund umiera jakieś dziecko. Brak odpowiednichdziałań nie ma żadnego usprawiedliwienia.

Eksperci podkreślają, że dzięki takim działaniom można uratować milion ludzi rocznie. Jednym z celów ONZ jest objęcie programami pomocowymi 80 procent osób zagrożonych tą chorobą. Jednocześnie naukowcy pracują nad szczepionkami, a także nad zmodyfikowanymi genetycznie komarami, które nie przenosiłyby śmiercionośnych pasożytów.

Malaria jest najczęściej występującą na świecie chorobą zakaźną. Co roku zachorowuje na nią 220 milionów ludzi, od miliona do trzech spośród nich umiera. Najczęściej są to dzieci do 5 roku życia z tzw. Czarnej Afryki.