– Postęp technologiczny powoduje powstawanie nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jeszcze do niedawna wydawały się nierealne, a dziś są uznane i coraz powszechniej stosowane na świecie – podkreśla Henryk Mikorski, dyrektor generalny fundacji Promyk Słońca.
Zorganizowała ona we Wrocławiu międzynarodowe wykłady i warsztaty dla 400 lekarzy, pedagogów, terapeutów, opiekunów i wychowawców. – Tytuł konferencji – „Niemożliwe staje się możliwe” – mówi wszystko: dzięki innowacyjnym metodom możliwe staje się postawienie dokładnej, trafnej diagnozy i właściwe zaplanowanie terapii. „Rzeczpospolita” objęła konferencję patronatem prasowym.
Jedną z nowatorskich metod jest biofeedback, diagnozowanie na podstawie zapisu EEG i terapia oparta na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Terapia biofeedback poprawia koncentrację, stymuluje procesy poznawcze i leczy nadpobudliwość. Zaprezentował ją dr Jiri Tyl z Czeskiego Instytutu Biofeedback. Tę metodę, zastosowaną w USA podczas treningu kosmonautów, z powodzeniem wykorzystują nasi południowi sąsiedzi od kilku dekad, ale także w Polsce zaczyna być rozpowszechniana.
Podobnie jest ze znaną wyłącznie w Rosji metodą nieinwazyjnej korekcji wad wzroku, opartą na zasadzie biologicznego sterowania adaptacyjnego.
– Sprowadziliśmy stamtąd sprzęt i we wrześniu przeprowadziliśmy pilotażowe badania wspólnie w Wydziałem Optometrii Politechniki Wrocławskiej – mówi Anna Grabowska, dyrektor ds. rozwoju fundacji. – Wyniki są obiecujące, u pacjentów zaobserwowano poprawę ostrości widzenia od 30 do 50 proc. po kilku sesjach.