Skąd pochodzą Amerykanie

Rekonstrukcja twarzy kobiety sprzed 10 tys. lat wywołała spór naukowców

Aktualizacja: 03.08.2010 04:44 Publikacja: 03.08.2010 01:20

Skąd pochodzą Amerykanie

Foto: AFP

Kobieta żyła na półwyspie Jukatan w epoce lodowcowej. Odtworzenie rysów jej twarzy w Atelier Daynes w Paryżu było możliwe dzięki zachowanym kościom czaszki. Szkielet został znaleziony w leju krasowym niedaleko kurortu Tulum w Meksyku w 2002 roku. Kobieta miała 44 – 50 lat. Mierzyła 152 cm i ważyła 58 kg.

Na zdjęciu opublikowanym przez meksykański Narodowy Instytut Antropologii ma twarz okrągłą z wyrazistymi kośćmi policzkowymi. Ku zdziwieniu naukowców rysy twarzy kobiety nie są typowe dla rdzennych mieszkańców Ameryki.

– Budowa jej ciała, skóra, oczy wskazują na pochodzenie z południowo-wschodniej Azji, np. z Indonezji – powiedział archeolog meksykański Alejandro Terrazas.

Antropolodzy uważają że obie Ameryki zostały zasiedlone przez ludzi przybywających z Azji przez Beringię łączącą w okresie zlodowaceń dzisiejszą Syberię z Alaską. Pas lądu miał do 1600 km szerokości. Poziom oceanu był niższy niż obecnie.

– Historia nie jest tak prosta. Twarz kobiety to wskazówka, że kontynent został zasiedlony przez odmienne grupy ludzi, które przybywały z kilku kierunków – twierdzi Terrazas.

Prof. Ripan Malhi z Uniwersytetu Illinois nie zgadza się z tą opinią. – Użycie rekonstrukcji twarzy do określenia przodków nie jest tak mocnym dowodem jak użycie do tego celu materiału genetycznego, ponieważ środowisko może wpływać na cechy twarzy. – Wszystkie znane dotąd dowody genetyczne wskazują na pochodzenie rdzennych Amerykanów z północno-wschodniej Azji.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne