Jakie substancje nadają czekoladzie smak i zapach? Tak naprawdę nie wiadomo. Nie znaleziono jednego związku, który sprawia, że czekolada i kakao są tak wyjątkowe.
Dlatego do sprawy wzięli się naukowcy. Podczas trwającego właśnie zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (ACS) rezultaty czekoladowych eksperymentów prezentował prof. Peter Schieberle z Uniwersytetu Technicznego w Monachium. – Aby stworzyć doskonalszą czekoladę, musimy poznać chemię substancji nadających jej zapach i smak – mówił.
Kakao (a z niego czekoladę) wytwarza się z owoców i ziaren kakaowca. Mają gorzki smak, który zmienia się w wyniku obróbki. Pozostawia się je do fermentacji (tradycyjnie w koszach przykrytych liśćmi). Następnie ziarna suszy się na słońcu, praży i mieli. Masę rozdziela się na masło kakaowe i proszek za pomocą prasy (w ten sposób powstaje tzw. czekolada holenderska) lub tzw. metodą Bromy.
Techniki produkcji kakao i czekolady udoskonalano przez wieki metodą prób i błędów. Naukową podstawą smaku i zapachu czekolady nikt nie zaprzątał sobie głowy. Dlatego niemiecki zespół przygotował kombinacje smaków i zapachów, które podano fachowym testerom. Powtarzano próby tak długo, aż eksperci nie byli w stanie odróżnić zapachu i smaku prawdziwej czekolady od koktajlu przygotowanego przez naukowców. Okazało się, że na jego smak składają się m.in. smaki czipsów ziemniaczanych, surowego mięsa, gotowanej kapusty, ziemi, ogórka, miodu, a nawet ludzkiego potu.
– Aby wyprodukować aromat kakao, potrzebujemy zaledwie 25 spośród ponad 600 związków obecnych w ziarnach kakaowca. Takie badania umożliwiają stworzenie profilu najważniejszych cech nadających pożywieniu specyficzny smak i zapach – mówił prof. Schieberle (otrzymał za badania nad czekoladą nagrodę ACS).