Odkrycia dokonali naukowcy z Muzeum 0kręgowego w Suwałkach. Zainteresowała ich miejscowa nazwa niewielkiego wzniesienia — Góra Zamczysko.
Okazało się, że zachowały się na niej resztki wału ziemnego oraz drobne przedmioty, głównie ułamki glinianych naczyń. prawdopodobnie wał wzmocniony był w środku drewnianą konstrukcją, ale to ujawnią wykopaliska. Grodzisko było niewielkie, jego średnica nie przekracza 40 m. Nie było ono intensywnie zamieszkiwane. Ślady intensywnego osadnictwa archeolodzy znaleźli wokół grodziska.
Zdaniem Jerzego Brzozowskiego, dyrektora muzeum, służyło jako miejsce schronienia w razie niebezpieczeństwa, przed napastnikami. Ceramika znaleziona na Górze Zamczysko świadczy o tym, że grodzisko związane było z Bałtami. Przybyli oni na Podlasie, na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny na początku V wieku. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami.
Plemiona bałtyjskie prowadziły liczne lokalne wojny. Bałtowie to przodkowie średniowiecznych Jaćwingów, podbitych i wyniszczonych przez Zakon Krzyżacki a także przez Mazowszan. — Takich nieodkrytych grodzisk jest z pewnością jeszcze wiele. Często odnajdywane są przypadkiem, tak jak w tu — powiedział Jerzy Brzozowski. To trzecie grodzisko odkryte w ostatnich latach przez archeologów z Suwałk. Wcześniej znaleźli oni warownie w Osinach i Szurpiłach.