Tylko na pierwszy rzut oka pytanie wydaje się trywialne. Dlaczego nie rosną nam ogony? Dlaczego mamy tylko jedną parę rąk, a nie dwie? Jak to się dzieje, że w najwcześniejszym okresie naszego życia – kiedy każdy z nas był zarodkiem – biologia decyduje, w którym miejscu wyrosną nam nogi?
Odpowiedzi na te pytania przynoszą badania szwajcarskich naukowców z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EFPL) i Uniwersytetu w Genewie. Na łamach „Science" opisują zdumiewający mechanizm, który precyzyjnie określa, które geny aktywują się w określonym czasie i decydują o kształcie ciała. Precyzja tego molekularnego zegara jest zaskakująca.
Naukowcy pod wodzą prof. Denisa Duboule i Daniela Noordermeera poświęcili kilka lat na analizowanie tego mechanizmu. Zbadali setki genów. Rezultatem tych badań jest pierwszy genetyczny – i mechaniczny – zegar sterujący aktywnością genów.
– Jesteśmy zbudowani z produkowanych kolejno po sobie plasterków – tłumaczy prof. Denis Duboule z EFPL. – Wszystko się dzieje w dokładnie określonym momencie.
Krok za krokiem
W ciągu 48 godzin rozwoju zarodkowego wytwarzana jest struktura ciała każdego zwierzęcia. Organizmy są budowane „plasterek po plasterku" – określa to prof. Duboule.