Badacze amerykańscy i duńscy dowiedli, że polowania na podobne do mamutów mastodonty odbywały się 1000 lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Wyniki badań opublikowali w dzisiejszym wydaniu magazynu „Science".
– Jestem pewny, że szczególnie rdzenni Amerykanie są zadowoleni z wyników tych badań – powiedział prof. Eske Willerslev z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Kopenhaskiego, współautor artykułu w „Science". – Jest to kolejny dowód, że ludzie są obecni w Ameryce Północnej dłużej, niż sądziliśmy dotąd. Teoria pierwszego osadnictwa ludzi Clovis, która zyskała wielu zwolenników jeszcze kilka lat temu, została ostatecznie pogrzebana.
Doświadczony łowca
Badacze uważają, że pierwsi ludzie przybyli do Ameryki z Azji przez wąski pas lądu, jaki łączył oba kontynenty. Wyniki badań opublikowane dzisiaj w „Science" i badania genetyczne szczątków ludzkich z Oregonu wskazują na to, że miało to miejsce wcześniej, niż dotąd sądzili naukowcy.
Pierwsze ślady polowań na mastodonty przypisywano wcześniej tzw. kulturze Clovis. Jej początki sięgają prawie 13 tys. lat. Kultura ta jest postrzegana jako wspólna dla wszystkich przodków indiańskich ludów Ameryki Północnej.
– Nasze badania pokazują, że inni myśliwi byli tam obecni 1000 lat przed Clovis. Wiemy już, że nie było żadnej wojny ani szybkiego wybijania mastodontów przez ludzi Clovis – powiedział prof. Willerslev. – Styczność myśliwych z wielkimi zwierzętami amerykańskimi trwała dłużej, niż wcześniej zakładano. W tej chwili jednak nie wiemy, czy to polowania na mastodonty, mamuty i inne duże zwierzęta sprawiły, że wyginęły. Być może powodem było coś zupełnie innego, np. zmiany klimatyczne.