Miasto z licznymi świątyniami, amfiteatrem, dużym forum wraz z przylegającymi budynkami, szkołami gladiatorów, fortyfikacjami i kilkoma nekropolami - może się wydawać, że to ruiny metropolii położonej niedaleko centrum starożytnego Imperium Rzymskiego. Ale miasto znajduje się na równinie u podnóża Gór Retezat w południowej Transylwanii, w Rumunii. Archeolodzy odsłonili starożytną rzymska metropolię, która kwitła w II wieku n.e, jako stolica podbitej prowincji Dacja.
Potężni Dakowie ostatecznie ulegli w 106 r.n.e. zbrojnym zastępom Trajana. Miasto zostało zbudowane na miejscu, w którym stoczyły bitwę rzymskie legiony z wojskami Daków. Znane jest jako Ulpia Traiana Sarmizegetusa. Tu na powierzchni 30 hektarów, w wieku II i III, w okresie świetności, mieszkało aż 25 tys. osób. Miasto było ośrodkiem handlu złotem, żelazem i miedzią - największymi bogactwami Dacji. Jego pomniki zbudowane z wysokiej jakości wapienia i marmuru, wysoko cenionego przez wieki, do tego stopnia, że średniowieczne kościoły i zamki do dziś zdobią fragmenty rzymskich płaskorzeźb i posągów. Samo forum było źródłem materiału do czasu, gdy średniowieczni budowniczowie zaczęli używać wapna i cegieł na większą skalę.
Archeolodzy kopali w tym miejscu w latach 1924 - 36 pod kierunkiem prof. C. Daicoviciu. Badania wznowiono w 1973 roku. Ostatnio sondaże zostały przeprowadzone przez Archaeological Techniques and Research Centre (ArchaeoTek - Canada) oraz Centrum Studiów Rzymskich Uniwersytetu Babes-Bolyai w Cluj w Rumunii pod kierunkiem profesorów Andre Gonciar i Ioan Piso. Ich zespół powróci latem 2012 roku do dalszych badań.