Po pierwsze — są bardzo młode. Naukowcy szacują, że pochodzą sprzed 14,5 — 11,5 tys. lat. Po drugie — tworzą zdumiewającą mozaikę współczesnych i bardzo starych ewolucyjnie cech anatomicznych.
Opisywane w magazynie „PLoS One” znalezisko jest najmłodszym tego rodzaju we wschodniej części Azji. Na pozostałości co najmniej trzech osobników naukowcy natknęli się w jaskini Maludong niedaleko miasta Mengzi w prowincji Junnan jeszcze w 1989 roku. Przez prawie 20 lat leżały w magazynie, dopóki nie zajęli się nimi specjaliści z sześciu chińskich i pięciu australijskich instytutów badawczych.
Czwarty szkielet odkrył chiński geolog w 1979 roku w jaskini obok miejscowiści Longlin. Szczątki wydobyto i zbadano dopiero w 2009 roku. A teraz przedstawiono rezultaty prac naukowców i rekonstrukcję wyglądu tych ludzi.
- Te skamieliny mogą należeć do nieznanego wcześniej gatunku, który przetrwał aż do końca epoki lodowej ok. 11 tys. lat temu — mówi prof. Darren Curnoe z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. — Ale mogą one również być śladem wczesnej i dotąd nieznanej migracji ludzi współczesnych z Afryki. Geny tej populacji nie są jednak obecne u żyjących dziś ludzi.
Znalezione w dwóch miejscach szczątki są do siebie bardzo podobne. Czaszki i zęby z Longlin i Maludong są niemal identyczne. W jaskiniach odkryto również pozostałości zwierząt — jeleni, którymi ludzie ci się żywili.