Spośród wielu hipotez dwie, wysunięte już pół wieku temu, mają najwięcej zwolenników wśród naukowców: Aby uwolnić przednie kończyny i używać ich do posługiwania się narzędziami, oraz by uwolnione przednie kończyny mogły służyć do przenoszenia pożywienia.
Przez pięć dekad archeolodzy i paleontolodzy nie znaleźli dowodów potwierdzających jedną z tych hipotez. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół na terenie Gwinei w Afryce zachodniej wskazują, że druga z nich jest bardzo prawdopodobna. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „Current Biology".
Prowadzący obserwacje w Gwinei badacze amerykańscy, brytyjscy, japońscy i portugalscy odnotowali to samo zachowanie zwierząt: gdy szympansy miały dostęp do łatwo dostępnych, powszechnie występujących owoców pestkowca afrykańskiego, zachowywały się normalnie, przemieszczały się na czterech kończynach. gdy jednak w ich zasięgu pojawiała się stosunkowo rzadko występująca leszczyna afrykańska, stawały na tylnych łapach aby przednimi kończynami zagarnąć jak najwięcej tego przysmaku.
Naukowcy zaobserwowali, że szympansy przybierały postawą dwunożną cztery razy częściej gdy zbierały orzechy leszczyny, aby maksymalnie skorzystać z obfitości przysmaku. Bardzo prawdopodobne, że w podobny sposób zachowywali się praludzie. Nie wyklucza to jednak hipotezy, że istotnym impulsem do przybierania postawy dwunożnej były także potrzeby narzędziowe.