Tak wynika z badań międzynarodowego zespołu, w skład którego wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii (Perth), Uniwersytetu Katolickiego w Chile (Santiago) i Instytutu Studiów Śródziemnomorskich (Majorka). Zespołem kieruje prof. Moira Llabres. Artykuł o tym publikuje pismo "Global Ecology and Biogeography".

Niszczące działanie promieniowania UVB dotyka zwłaszcza alg, koralowców, skorupiaków. Zakłóca ono u nich proces fotosyntezy, wchłaniania substancji odżywczych a tym samym wzrost i reprodukcję. W rezultacie, wpływa to negatywnie na populację ryb związanych z ich środowiskiem. Niebezpieczne skutki promieniowania UVB związane są z ubytkiem ozonu w atmosferze Ziemi. - Ilość planktonu w Oceanie Południowym spadła niewiarygodnie, około 60 razy w latach 1970 - 2003. W tym okresie natężenie promieniowana UVB wzmogło się - wyjaśnia prof. Llabres.

W związku z tym badacze postulują, aby do listy tradycyjnych czynników powodujących degradację morskich ekosystemów - globalnego ocieplenia, zakwaszania oceanów i eutrofizacji czyli zbytniego wzbogacania wody w substancje odżywcze - dopisać nie mniej grożny czynnik  jakim jest promieniowanie UVB. - Niekorzystne skutki tego  promieniowania odczuwa nie tylko morze, wkrótce przeniosą się ona na społeczności ludzkie związane z tymi degradowanymi morskimi ekosystemami - ostrzega prof. Moira Llabres.