Dobrze zachowane prehistoryczne obrazy znajdują się w pasmie górskim Sierra de San Carlos w stanie Tamaulipas. Są one dziełem społeczności łowców i zbieraczy bytujących w tym regionie. Obrazy skupione są w 11 grupach wokół miejscowości Burgos, około 160 km na południe od granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Malowidła przedstawiają sceny z życia nomadów - polowania, połowy, zbieranie owoców, grzybów itp. Widnieją na nich także symbole religijne oraz figury mające prawdopodobnie związek ze zjawiskami astronomicznymi obserwowanymi na niebie. Prehistoryczni artyści uwiecznili lokalną florę i faunę, między innymi koziorożce i jaszczurki.

Na jednym z malowideł widnieje tzw. atlatl, prastara broń, miotacz pomagający ciskać oszczepem. Ten typ broni rozwinął się już w epoce lodowej, co najmniej 20 000 lat temu.

- Artyści posługiwali się czterema podstawowymi barwami: czerwoną, żółtą, czarną i białą. Malowali figury antropomorficzne, zoomorficzne, astronomiczne i abstrakcyjne. Na razie nie ustaliliśmy, jak dawno powstały malowidła ale pobraliśmy próbki pigmentu, na ich podstawie ustalimy chronologię. Prawdopodobnie tworzono te obrazy przez kilkaset a może nawet przez tysiące lat - powiedział kierujący zespołem badaczy prof. Gustavo Ramirez.

Odkrycie jest dużym zaskoczeniem ponieważ wcześniej nie znajdowano w tym regionie śladów pobytu prekolumbijskich społeczności.