Ułożyliśmy je chronologicznie, nie według znaczenia, ponieważ nauka to nie sport, trudno porównać badania genetyczne z pracą inżynierów lub archeologów. Nie stworzyliśmy rankingu naukowców, wskazujemy jedynie osiągnięcia ważne dla życia ludzi.
marzec
Szybkie rozpoczęcie terapii lekami antywirusowymi to skuteczny sposób na HIV/AIDS. Przekonuje o tym przypadek noworodka zakażonego HIV przez matkę. Dr Hannah Gay z Centrum Medycznego Uniwersytetu Missisipi podjęła wtedy ryzykowną decyzję – już 30 godzin po porodzie podała dziewczynce silny koktajl leków. Terapię kontynuowano przez 18 miesięcy – do stycznia 2012 roku – kiedy matka i córka przestały pojawiać się na kontrolach lekarskich. Udało się ją namierzyć dopiero pod koniec ubiegłego roku – ale wtedy dziecko nie przyjmowało leków już przez ponad sześć miesięcy.
Dr Gay przed wznowieniem leczenia poddała dziewczynkę testom na HIV. Okazało się, że jest zdrowa. W marcu sensacyjną wiadomość podano na konferencji wirusologów w Atlancie.
Nie wszystkie wiadomości o HIV/AIDS są dobre. Naukowcy spodziewali się, że przeszczep szpiku u pacjentów usuwa wirusy. Tak jest m.in. w przypadku „berlińskiego pacjenta" Timothy'ego Browna. U dwóch kolejnych pacjentów poddanych tej samej procedurze wirus jednak powrócił – poinformowali w grudniu lekarze.
marzec
To przełom w walce z nowotworami. Naukowcom udało się wykorzystać własny układ odpornościowy pacjenta – nieco tylko zmodyfikowany – do zniszczenia komórek raka.