Wykładowcami są wybitni specjaliści z dziedziny fizyki akceleratorowej z najbardziej cenionych ośrodków naukowych z całego świata. W Świerku uczestnicy będą poznawać zagadnienia związane z pomiarami wysokich częstotliwości (RF), pomiarami i diagnostyką wiązki, projektowaniem i optymalizacją optyki wiązki.
Szkoła Akceleratorowa CERN została zapoczątkowana w Genewie w 1983 roku. Odbywa się dwa razy w roku, w wersji podstawowej i zaawansowanej. Jej celem jest zainteresowanie środowiska naukowego tematyką akceleratorów, promowanie prac badawczych na arenie międzynarodowej oraz zapewnienie studentom bezpośredniego kontaktu z czołowymi naukowcami z dziedziny akceleratorów z czołowych ośrodków badawczych.
- Jest nam niezmiernie miło, że Polska została współorganizatorem tej edycji CERN Accelerator School. Dzięki prowadzonym eksperymentom rozwijamy i udoskonalamy techniki przyspieszania cząstek. Doświadczenia te, którymi właśnie wymieniamy się w Świerku, służą nie tylko w nauce, ochronie granic czy przemyśle. Niezwykle istotne są zastosowania w ochronie zdrowia. To akceleratory medyczne pozwalają dziś na coraz skuteczniejszą terapię onkologiczną — podkreśla prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ.
Polska stała się członkiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w 1991 roku. Obecnie przy wszystkich projektach i eksperymentach przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, wśród 8 tysięcy naukowców, pracuje około 300 naszych ekspertów z takich instytucji jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Fizyki Jądrowej PAN.
—pap, Nauka w Polsce