Aktualizacja: 29.03.2016 15:32 Publikacja: 28.03.2016 18:04
Białko może dać początek szczepionce przeciw HIV/AIDS
Foto: 123RF
Niektórzy ludzie w sposób naturalny uodpornieni są na wirus HIV. Naukowcy starają się wejrzeć w mechanizm tej odporności i na tej podstawie opracować szczepionkę przeciw podstępnemu mikrobowi. W najnowszym numerze czasopisma „Science" ukazał się artykuł, z którego wynika, że eksperci Instytutu Badawczego Scrippsa w USA odnieśli pewien sukces na tym polu i są na dobrej drodze do stworzenia szczepionki.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Mimo nowoczesnego leczenia w Polsce pacjenci wciąż umierają na AIDS, a liczba nosicieli HIV stale rośnie. Jest ich w tej chwili około 18 tys. – ponad 80 proc. więcej niż w 2012 r. Co roku diagnozowanych jest 1600 nowych przypadków.
Po raz trzeci na świecie udało się wyleczyć chorego na raka nosiciela wirusa HIV. Po przeszczepie komórek macierzystych udało się wyleczyć pacjenta zarówno z nowotworu, jak i HIV – poinformowali lekarze Kliniki Uniwersyteckiej w Duesseldorfie na łamach czasopisma naukowego „Nature Medicine”.
Queen wydał ośmiopłytowy boks z płytą „Miracle”, naotmiast w Spotify można posłuchać czteropłytowego wyboru tych nagrań.
Krajowa Administracja Produktów Medycznych, chiński regulator, dopuszczający do użycia leki, wydała w poniedziałek warunkową zgodę na stosowanie tabletek Azvudine, chińskiego koncernu Genuine Biotech, w terapii dorosłych pacjentów chorych na COVID-19 "normalnego typu" - podaje Reuters.
Pacjentka z USA została pierwszą na świecie kobietą i trzecią osobą, która została wyleczona z zakażenia wirusem HIV, który wywołuje AIDS.
Koncern Moderna ogłosił rozpoczęcie badań klinicznych szczepionki przeciw wirusowi HIV, opartej na technologii mRNA - tej samej, której użyto przy szczepionce przeciw COVID-19.
Eksperymentalna szczepionka przeciwko wirusowi HIV oparta na mRNA - tej samej technologii, która została użyta przy szczepionkach przeciw Covid-19 - okazała się obiecująca w doświadczeniach na myszach i małpach - wynika z badań opublikowanych w magazynie "Nature Medicine".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas