To druga Nagroda Nobla przyznana w tym tygodniu. Pierwszą - w dziedzinie medycyny i fizjologii - otrzymał w poniedziałek szwedzki genetyk Svante Pääbo.

- Informatyka kwantowa to dynamiczna i szybko rozwijająca się dziedzina – powiedziała Eva Olsson, członkini komitetu noblowskiego. Jak dodała potencjalnie może mieć ona szerokie zastosowanie w takich obszarach jak "bezpieczny transfer informacji czy obliczenia kwantowe”.

- Jej podstaw można doszukiwać się w mechanice kwantowej – dodała mówiąc, że obliczenia informatyki kwantowej "otworzyły drzwi do innego świata, a także wstrząsnęły podstawami tego, jak interpretujemy pomiary”.

Laureaci Nagrody Nobla otrzymują czek na 10 mln szwedzkich koron (ok. 900 tys. dolarów).

W przeszłości Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymywali Albert Einstein, Max Planck, Maria Skłodowska-Curie.

Czytaj więcej

Nobel z medycyny za badania nad ewolucją człowieka

W ubiegłym roku Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi za pracę nad złożonymi systemami takimi jak zmieniający się klimat ziemi, które pomagają w zrozumieniu zjawiska globalnego ocieplenia.

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku z inicjatywy Alfreda Nobla, który dorobił się majątku na odkryciu dynamitu. Swoją fortunę Noble przeznaczył na sfinansowanie fundacji przyznającej nagrody.

W środę poznamy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, w czwartek - literatury, a w piątek dowiemy się kto został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Laureata Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy 10 października.