Polska Stacja Antarktyczna zmaga się z niedofinansowaniem

Istniejąca od 40 lat Polska Stacja Antarktyczna zmaga się z niedofinansowaniem. Pilnej naprawy wymaga infrastruktura.

Publikacja: 28.02.2017 14:34

Polska Stacja Antarktyczna zmaga się z niedofinansowaniem

Foto: AFP

Bez tej placówki Polska utraci możliwość uczestnictwa w podejmowaniu decyzji o przyszłości Antarktydy.  - alarmują naukowcy.

Problemy wynikają z położenia głównego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. W momencie, gdy został wzniesiony, 40 lat temu, znajdował się kilkanaście metrów od morza; teraz przy wysokich stanach wód jest to niecały metr.

Proces erozji jest nieunikniony. W każdej chwili może dojść do dużego sztormu i jedno skrzydło trzeba będzie wyłączyć z użytkowania. Wiele do życzenia pozostawia również stan techniczny 40-letniej konstrukcji.  Obecnie roczna dotacja na działalność stacji wynosi około 6 mln zł. To kwota całkowicie niewystarczająca na funkcjonowanie. Nie jest możliwy zakup nowych sprzętów.

Polska - jako jeden z sygnatariuszy Układu Antarktycznego - znajduje się w gronie 29 państw konsultatywnych, które mogą podejmować decyzje na temat działalności człowieka na terenie Antarktyki. Jednym z warunków pozwalających dołączyć do tego grona jest prowadzenie istotnej pracy naukowo-badawczej, jak założenie stacji naukowej lub wysłanie wyprawy naukowej. Musi być też zgoda pozostałych państw układu. Nikt nie kwestionuje prawa Polaków do prowadzenia badań w Antarktyce. Przyszłość tych badań zależy jednak od finansowania i utrzymania sprawnej infrastruktury.

Sygnatariusze układu zgodzili się na wykorzystanie Antarktyki wyłącznie w celach pokojowych oraz na zakaz działalności o charakterze zbrojnym. Zgodnie z postanowieniami Protokołu o ochronie środowiska do Układu w sprawie Antarktyki (od 1998 r.) rejon ten traktowany jest jako olbrzymi rezerwat przyrody- nie wydobywa się tam surowców. Po upływie pół wieku, w 2048 roku., postanowienia te, w tym dotyczące zakazu wydobywania surowców, mogą się jednak zmienić.

Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia