Reklama
Rozwiń

Drzewa pamiętają epokę kamienia

Botanicy znają wiele pojedynczych okazów prastarych drzew, ale systemy korzeniowe grup drzew bywają jeszcze starsze. Panuje powszechne przekonanie, że nie można określić wieku drzewa nie uciekając się do dendrochronologii. W tym celu trzeba mieć dostęp do słojów pnia, świadczących o rocznych przyrostach. Licząc te słoje, liczy się lata danego okazu, ma on tyle lat, ile słojów. Aby policzyć słoje, jeszcze do niedawna drzewo musiało być ścięte.

Publikacja: 16.05.2018 11:38

Drzewa pamiętają epokę kamienia

Foto: Adobe Stock

Jest to metoda zbyt "radykalna" , aby stosować ja tylko dla zaspokojenia ciekawości i ustalenia - pośmiertnego - któremu drzewu należy się tytuł najstarszego na świecie. Tak właśnie sie stało w przypadku prastarego drzewa Prometheus rosnącego w Stanach Zjednoczonych w stanie Nevada. W 1964 roku, podczas badań dendrochronologicznych w ramach programu badań nad paleoklimatem, w niejasnych, podejrzanych okolicznościach ścięto kolosalna sosnę Pinus longaeva. Gdy policzono słoje, okazało się,  że drzewo miało około 4844 lata. Dokładnego wieku, co do roku,  nie udało się ustalić, bowiem najstarsze słoje zniknęły, pień w środku był dziurawy. Drzewo to uznano wtedy za najstarsze na świecie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek