Reklama
Rozwiń

Naukowcy nauczyli krowy korzystania z toalet. Ma to pomóc w ochronie klimatu

Nowozelandzcy i niemieccy naukowcy uczą krowy korzystania z toalet. I to z powodzeniem. Wszystko w nadziei na skuteczną walkę z zanieczyszczeniem wody i emisją gazów cieplarnianych

Publikacja: 14.09.2021 19:53

Prof. Lindsay Matthews (na zdjęciu) jest behawiorystą zwierząt

Prof. Lindsay Matthews (na zdjęciu) jest behawiorystą zwierząt

Foto: AFP PHOTO / RESEARCH INSTITUTE FOR FARM ANIMAL BIOLOGY

qm

Prof. Lindsay Matthews i prof. Douglas Elliffe, badacze z University of Auckland, pracowali z 16 cielętami na farmie prowadzonej przez Instytut Badawczy Biologii Zwierząt Gospodarskich w Niemczech. Wraz ze swoimi niemieckimi kolegami naukowcy wykazali, że ​​większość cieląt można wytrenować tak, aby oddawały mocz w wyznaczonym miejscu.

Mocz krowy jest bogaty w azot, więc gdyby krowy zostały nauczone, by oddawać mocz w „toalecie” - może nie przy każdej potrzebie, ale przynajmniej w większości - to azot mógłby być wychwytywany, zanim zanieczyści wodę lub zamieni się w podtlenek azotu (powszechnie znany jako gaz rozweselający).

W czasie nauki krowy przy korzystaniu z niewłaściwych miejsc odczuwały wibracje w obrożach, uruchamianych przez naukowców. Cielęta były też nagradzane paszą za oddawanie moczu w specjalnie skonstruowanych dla nich latrynach, nazwanych „MooLoo”. Miały one specjalny jasnozielony kolor, dla odróżnienia od innych wybiegów.

Czytaj więcej

Ci japońscy naukowcy

- W ten sposób niektórzy ludzie uczą swoje dzieci – usadzają je w toalecie, czekają na siusiu, a następnie nagradzają je, jeśli to zrobią – tłumaczył prof. Matthews. - Okazuje się, że działa też u cieląt - cieszył się naukowiec, cytowany przez agencję DPA.

Pod koniec 15-dniowego treningu już trzy czwarte zwierząt korzystało z krowich toalet statystycznie przy trzech na cztery potrzeby. - Jeśli wychwycimy 10 do 20 procent moczu, moglibyśmy znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i wymywanie azotu - podkreślił prof. Elliffe. - Ludzie reagują na to, mówiąc: „szaleni naukowcy”. Ale to ma sens - zauważył prof. Matthews.

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach