Tak ważne geny, jak te decydujące o długowieczności, muszą być zachowane w procesie ewolucji. Wychodząc z tego założenia, zespół naukowców z University of Washington w Seattle porównał genomy dwóch prostych organizmów – drożdży oraz nicieni.
U nicieni genów, których wyłączenie wydłuża życie, znaleziono aż 276. Po zbadaniu drożdży okazało się, że mają one identyczną konstrukcję 25 takich genów. Spośród nich, wyciszenie aktywności 11 pozwalało wydłużyć życie tych organizmów.
Jak się to ma do wydłużania życia człowieka? Ewolucyjnie, drożdże i nicienie dzieli ok. 1,5 mld lat. To, że geny te mają niezmiennie te same funkcje, oznacza że są ważne. Czyli powinny przetrwać również u ludzi. Amerykańscy naukowcy sądzą, iż co najmniej 15 tych genów ma swoje wersje w genomie człowieka.
– Teraz, gdy już wiemy czego szukać, możemy spróbować znaleźć je u człowieka – tłumaczy Brian Kennedy, jeden z autorów badań. – Wydajemy spore pieniądze na badania nad rakiem, czy chorobami serca, które dotykają głównie starszych ludzi. Walka ze starzeniem się jest niewykorzystanym dotąd sposobem zapobiegania tym chorobom – wyjaśnia naukowiec.
15 genów Co najmniej tyle genów sterujących długością życia ludzie dzielą z drożdżami i nicieniami – sądzą naukowcy