– Nasze badania stoją w sprzeczności z przekonaniem, że marihuana wpływa nieznacznie lub w ogóle nie oddziałuje na mózg i zachowanie – powiedział dr Murat Yücel z University of Melbourne, który kierował analizą wpływu tej substancji na palaczy długodystansowców. Wyniki badań ukazały się w piśmie "Archives of General Psychiatry", periodyku American Medical Association.

Marihuana jest najczęściej używaną nielegalną substancją, a średnio jeden na dziesięciu palących popada w nałóg. Australijscy naukowcy wzięli pod lupę 15 takich osób, które od 20 lat paliły co najmniej pięć skrętów dziennie. Badacze prześwietlili ich mózgi rezonansem magnetycznym i obrazy te porównali ze zdjęciami mózgów ludzi, którzy trawki nie palili.

Okazało się, że u palaczy rozmiary hipokampu są mniejsze od średniej statystycznej aż o 12 proc., zaś jądra migdałowatego – o 7 proc. Pierwsza z tych struktur odpowiada za pamięć i emocje, druga zaś – za kontrolę strachu i agresji. U nałogowców wykryto również łagodną formę zaburzeń psychicznych.

– Połowa badanych przez nas palaczy przyznała, że odczuwa czasem niektóre symptomy paranoi czy socjalnego wyobcowania – twierdzi dr Yücel.

Wcześniejsze analizy nie wykazały zgubnego wpływu marihuany na ludzki mózg. Dlaczego? Australijscy naukowcy sugerują, że skupiały się raczej na palaczach niewykazujących tendencji do popadania w nałóg. Dr Yucel z kolegami wykazali, że sprawy wyglądają zupełnie inaczej u nałogowców.