Pracami Polskiej Misji Archeologicznej w Iranie i Azji Środkowej kieruje prof. Barbara Kaim z Uniwersytetu Warszawskiego. Polacy prowadzą wykopaliska na stanowisku Mele Hairam w oazie Sarakhs.
W oazie znajduje się kilkadziesiąt stanowisk, badane przez Polaków jest jednym z najmniejszych, ale jak się okazało, najcenniejszym. Badacze odsłonili pozostałości świątyni kultu Zoroastra (Zaratusztry) z II wieku n. e.
Świątynię wzniesiono z suszonej cegły, potężne mury zachowały się miejscami w bardzo dobrym stanie, nawet do wysokości 3,5 m. Główne wejście znajdowało się od strony wschodniej. Wierni przechodzili przez dziedziniec ze studnią głębokości 6,5 m. Jej dno wyłożone jest dużymi cegłami.
Wierni obmywali się zaczerpniętą ze studni wodą i zmierzali do wielkiego pomieszczenia, w którym uczestniczyli w ceremoniach kultu ognia. Ściany zdobiły malowidła przedstawiające ówczesnych władców.
W świątyni znajdowało się sanktuarium – kwadratowe pomieszczenie o boku 5 m. na środku wznosił się ołtarz ognia wysokości 1 m. Archeolodzy odkryli także piec do przechowywania świętego żaru.