Bełchatów: Aktywiści Greenpeace weszli na chłodnię kominową

Grupa aktywistów Greenpeace wspięła się we wtorek rano na liczącą sto osiemdziesiąt metrów wysokości chłodnię kominową elektrowni Bełchatów, największej na świecie elektrowni węglowej wytwarzającej energię z węgla brunatnego. Aktywiści protestują "przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego".

Aktualizacja: 27.11.2018 09:15 Publikacja: 27.11.2018 08:05

Bełchatów: Aktywiści Greenpeace weszli na chłodnię kominową

Foto: Greenpeace/ materiały prasowe

qm

Jak poinformował Greenpeace Polska, w akcji wzięły udział osoby z Polski, Austrii, Chorwacji, Indonezji, Niemiec, Szwajcarii i Węgier, a okazją do jej przeprowadzenia jest rozpoczynający się w niedzielę w Katowicach szczyt klimatyczny COP24. "Obrońcy Klimatu domagają się od liderów politycznych odejścia od węgla i sprawiedliwej transformacji energetycznej" - czytamy na stronie organizacji.

- Zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem COP24 Ministerstwo Energii przedstawiło projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. Projekt ignoruje zagrożenia i wyzwania wynikające z kryzysu klimatycznego i dowodzi, że minister Krzysztof Tchórzewski kompletnie nie rozumie zmian, jakie zachodzą w światowej energetyce. Zakłada m.in., że w 2030 r. wciąż 60 proc. energii elektrycznej produkowane będzie w Polsce z węgla, a w połowie lat trzydziestych niemal zupełnie zniknie z Polski przyjazna dla klimatu energia wiatrowa produkowana na lądzie. To tym bardziej absurdalne, że już teraz koszt produkcji energii w nowych elektrowniach wiatrowych w Polsce jest o ponad połowę niższy od kosztów energii wytwarzanej przez elektrownie węglowe - powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne