Ewolucja ptaków była o wiele bardziej skomplikowana, niż dotychczas sądzili naukowcy. Powstawanie nowych gatunków i szybkie przystosowywanie się do zmieniającego się środowiska miało miejsce wielokrotnie w historii.
Gatunki uznawane do dzisiaj za pokrewne w rzeczywistości nie mają ze sobą wiele wspólnego i odwrotnie: powiązania między gatunkami mają miejsce tam, gdzie naukowcy się tego najmniej spodziewali. Dzisiejsze wydanie magazynu „Science” publikuje podsumowanie wielkiego badania genetycznego skrzydlatych mieszkańców naszego globu. Zespół naukowców amerykańskich z różnych ośrodków badawczych w ramach programu koordynowanego przez ornitologów z Field Museum of Natural History w Chicago przebadał próbki DNA 169 gatunków ptaków należących do wszystkich większych grup tych zwierząt żyjących obecnie na Ziemi. Testy materiału genetycznego trwały ponad pięć lat.
– Nasze poszukiwania związków ewolucyjnych były możliwe dzięki zdobyczom technologii badawczej, jaka pojawiła się w ciągu ostatnich kilku lat – powiedziała Shannon Hacket z Field Museum, jedna z głównych autorek artykułu w „Science”. – Zgromadziliśmy masę danych, które pozwalają na odtworzenie skomplikowanego drzewa ewolucyjnego ptaków.
Rezultaty tych prac są tak różne od dotychczasowej wiedzy, że na dobrą sprawę wiele gatunków ptaków powinno być nazwane inaczej niż dotychczas, a podręczniki dla podglądaczy ptaków napisane na nowo.
Główne wnioski, jakie płyną z badań, są następujące: Ptaki adaptowały się do najróżniejszych warunków środowiskowych wielokrotnie w różnych okresach ewolucji. Te, które dziś żyją w wodzie, np.rodzina faetonowatych czy perkozy, nie mają wspólnych przodków żyjących miliony lat temu gdzieś nad wodami. A gatunki związane z lądem, takie jak rodzina turakowatych, gołębiowatych, czy stepówkowatych, nie pochodzą od jednej grupy ptaków bytujących nad pralądami.