Wyniki efektywności zwalczania nowotworów na podstawie danych o ok. 2 mln pacjentów publikuje „Lancet Oncology”. Opracował je zespół ponad 100 naukowców z całego świata pracujących pod kierunkiem prof. Michela Colemana z Cancer Research UK i London School of Hygiene and Tropical Medicine. Zdaniem autorów to pierwsze bezpośrednie porównanie skuteczności leczenia raka z tak wielu krajów świata.
Eksperci badali tzw. pięcioletnie przeżycie pacjentów cierpiących na raka piersi, jelita grubego, odbytu oraz prostaty.
Zebrane przez nich informacje obejmują lata 90. i dotyczą większości państw europejskich oraz m.in. USA, Japonii, Australii, Algierii, Brazylii i Kuby.
– Pierwsze badanie efektywności leczenia raka na pięciu kontynentach podkreśla różnice między biednymi i bogatymi – komentuje dr Lesley Walker z Cancer Research UK.
Patrząc na dane z USA, trudno oprzeć się wrażeniu, że o skuteczności walki z nowotworami decydują pieniądze. Pięcioletnie przeżycie kobiet z rakiem piersi sięga tam blisko 84 proc. W przypadku mężczyzn z rakiem prostaty jest to nawet 91,9 proc. W Japonii wskaźniki dotyczące raka jelita grubego i odbytu sięgają odpowiednio 63 i 58 proc. (u mężczyzn).