Cenne zabytki zostały odkryte w pobliżu stanowiska archeologicznego Zarajsk, 150 kilometrów na południowy wschód od Moskwy. Archeolodzy wydobyli także obiekt podobny do klina z kłów mamuta, zdobiony nacięciami w kształcie regularnego ornamentu i z wydrążonym otworem. Przeznaczenie zabytku jest zagadką. Naukowcy znaleźli też żebra mamuta z wyrytymi rysunkami i mniejsze kości z naciętymi poprzecznymi wzorami.

Archeolodzy Hizri Amirchanow i Sergiej Lew z Rosyjskiej Akademii Nauk opisują swoje odkrycie w najnowszym numerze magazynu „Antiquity”. W okolicach Zarajska uczeni natknęli się na figurki ludzkie po raz pierwszy. – To wzbogaca zasób sztuki znanej z górnego paleolitu i rozszerza naszą wiedzę na temat kultur na terenie Europy Wschodniej – powiedział Sergiej Lew sieci BBC.

Obie figurki znalezione przez rosyjskich archeologów były starannie zabezpieczone i ułożone w jamie. Poniżej figurek od strony południowej archeolodzy znaleźli piasek, a od północnej czerwoną ochrę. Obie przykrywały łopatki mamuta.

Jedna z figurek jest starannie wykonana, wydaje się skończona, mierzy 17 cm wysokości. Druga wygląda na niedokończoną i jest o połowę mniejsza. – Ta kolekcja zabytków jest wyjątkowa nie tylko ze względu na kształt zdobień, ale także ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane – uważa Jeffrey Brantingham, atropolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W paleolicie górnym ludzie zaczęli wytwarzać zdobione narzędzia i przedmioty artystyczne.