Reakcje psów na to, jak postępują z nimi ludzie, stały się przedmiotem poważnych badań naukowych. Eksperymenty przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Wiedeńskiego pod kierunkiem dr Friederike Range. Z testów zwierząt wynika, że jeśli jedno dostanie nagrodę za wykonanie polecenia, a drugie – choć zrobiło dokładnie to samo – nie, „obraża się” i przestaje reagować na komendy. Sami naukowcy przyznają, że się nie spodziewali, że psy są aż tak wrażliwe i inteligentne.
– Zwierzęta reagują na nierówne traktowanie – wyjaśnia agencji AP Friederike Range. – To dla nich stresujące i opiekunowie powinni unikać takich sytuacji – tłumaczy badaczka.
Aby przekonać się, czy psy rzeczywiście są tak wrażliwe, naukowcy przeprowadzili test na 29 zwierzętach. Za wykonanie polecenia psiaki otrzymywały nagrodę – kiełbaskę albo kawałek chleba. Ale niektórym zwierzętom naukowcy w nagrodę nie dawali nic. Jeżeli psy widziały, że za to samo inne psy dostawały nagrodę, natychmiast traciły ochotę do dalszej zabawy. Opis badań zwierzęcej psychiki publikuje prestiżowe pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Jak przyznaje Range, należało się takiego zachowania spodziewać. Wilki potrafią ze sobą współdziałać, a to wymaga istnienia podstawowych reakcji społecznych – przekonuje specjalistka. – To znacznie bardziej złożone uczucia, niż zwykliśmy dotąd przypisywać zwierzętom – mówi Range. – Tu naprawdę chodzi o niesprawiedliwy podział nagród.
Podobne reakcje naukowcy zaobserwowali wcześniej u małp. Ale okazały się one inteligentniejsze od psów. Liczyło się dla nich bowiem nie tylko to, czy otrzymały nagrodę, ale również czy nagroda była taka sama, jaką dostał „kolega”. Psy nie zwracały na to uwagi (nie miało znaczenia, czy dostaną kiełbaskę czy bułkę). Drugą różnicą między małpami i psami było to, że czworonogi nigdy nie rezygnowały z nagrody. Małpy tymczasem, jeśli tylko uznały, że nagroda jest niesprawiedliwa, potrafiły się obrazić i wcale nie wziąć jedzenia. – Zachowanie psów jest prostsze niż małp. Są samolubne i nie reagują na to, że inne psy są traktowane niesprawiedliwie – podkreśla dr Range.