Hodowane przez badaczy z Columbia University laboratoryjne myszy pozbawione tych białek nie były w stanie odnaleźć ukrytego jedzenia. Wnioski z badań naukowcy opisali w artykule zamieszczonym w najnowszym wydaniu magazynu „Nature Neuroscience”.
[srodtytul]Mózg jak gąbka[/srodtytul]
Priony występują powszechnie w każdym organizmie i są całkowicie niegroźne. W pewnych warunkach układ przestrzenny cząsteczek białek może jednak ulec zmianom i wtedy stają się tzw. białkiem prionowym infekcyjnym.
To właśnie takie zmodyfikowane priony są przyczyną choroby Creutzfeldta-Jakoba. Ta niebezpieczna choroba wywołuje zwyrodnienie gąbczaste tkanki nerwowej mózgu. Charakteryzują ją m.in. otępienie, niedowład i zanik mięśni, drgawki, potem śmierć.
[wyimek]Pozbawione prionów myszy nie były w stanie znaleźć ukrytego przed nimi jedzenia [/wyimek]Priony cieszą się złą sławą od czasu epidemii choroby szalonych krów w latach 90., kiedy okazało się, że chorobę bydła także powodują zmiany w strukturze tych białek. Od tego czasu wiele ośrodków naukowych na świecie podjęło starania, aby wyjaśnić, jaką rolę odgrywają priony.