Składają się nań liczne obozowiska z narzędziami pochodzącymi z najstarszego okresu epoki kamienia, zwanego dolnym paleolitem (4,5 mln – 120 tys. p. n. e.). – Możemy już na wstępnym etapie prac terenowych stwierdzić, że odkryliśmy najwcześniejsze ślady osadnictwa w tym regionie, daleko wyprzedzające pojawienie się człowieka współczesnego – tłumaczy Henryk Paner, szef ekspedycji i dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Stanowisko zostało już udokumentowane geodezyjnie i sfotografowane z powietrza przy użyciu specjalnego latawca. Teraz trwają prace nad rejestracją zasięgu poszczególnych obozowisk.
Położone są one na terenach wyżynnych Bajudy, na krawędziach dolin w przełomach pradziejowych rzek, w miejscach umożliwiających obserwację rozległych terenów. – Ułatwiało to realizację strategii łowieckich, które polegały na zapędzeniu zwierzyny do tego wąskiego wąwozu, gdzie z łatwością można było ją upolować z otaczających wysokich skał – tłumaczy ekspert epoki kamienia dr Mirosław Masojć z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Według antropologa ekspedycji Aleksandry Pudło nie można w przyszłości wykluczyć znalezienia w tej okolicy także szczątków człowiekowatych. Jak mówi badaczka, wzbogaciłoby to wiedzę o najstarszych dziejach i ewolucji człowieka.