Wszystkie szkielety zachowane zostały w takim samym stanie i zwrócone były w jednym kierunku. To dowód, że zwierzęta zginęły w tym samym czasie. Większość szkieletów leżała w pozycji poziomej, jednak nogi znajdowały się poniżej zagłębione w mule, który dziś jest skamieniały. W wielu przypadkach brakowało kości biodrowych. Gady te miały dobrze umięśnione okolice bioder. Prawdopodobnie padły łupem padlinożerców.
– Zwierzęta zginęły powolną śmiercią i na nic się nie zdały próby oswobodzenia. Szamotanie się tylko zwabiło padlinożerców i drapieżniki – powiedział prof. Sereno. – Zazwyczaj znaleziska niewiele są w stanie powiedzieć nam o śmierci zwierząt. – Jest mi bardzo smutno, kiedy pomyślę, w jaki sposób te zwierzęta zginęły – dodał David Varricchio.
[ramka][srodtytul]Opinia: prof. Zofia Kielan-Jaworowska, Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk[/srodtytul]
Prawdopodobnie zwierzęta weszły na coś w rodzaju skorupy z błota, która tworzy się często na wysychających zbiornikach wodnych. To, że naukowcy nie znaleźli matki tych młodych, nie znaczy wcale, że jej tam nie było. Gdyby przeszukali głębsze warstwy, być może znaleźliby także matkę tych zwierząt. Nie ma znaczenia, że były w różnym wieku. Dinozaury miały prawdopodobnie zwyczaje podobne do tych, jakie obserwujemy dzisiaj u ptaków. Osobniki w podobnym wieku miały tendencje do trzymania się razem. Ta bardzo ciekawa praca rzuca nowe światło na zwyczaje dinozaurów. Dlatego m.in. ukazała się w „Acta Paleontologica Polonica”. Mimo że nazwa wskazuje na polski charakter, jest to magazyn międzynarodowy, który redagowałam przez 22 lata. Jest świetnie notowany w środowisku naukowym na świecie. Oferuje bardzo wysoki poziom edytorski i krótkie terminy. Ma bardzo wysoki tzw. impact factor (wskaźnik prestiżu i siły oddziaływania czasopism naukowych ustalany przez Instytut Filadelfijski na podstawie indeksu cytowań publikacji naukowych). Wielu zagranicznych autorów chce publikować w „Acta...” swe prace. Przeszło połowa autorów to badacze spoza naszego kraju. A profesor Sereno często u nas drukuje. Był nawet pomysł, aby zmienić nazwę na „Acta Paleontologica”, ale koledzy się nie zgodzili.[/ramka]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora:
[mailto=k.urbanski@rp.pl]k.urbanski@rp.pl[/mail][/i]