Badaczom udało się dość dokładne datowanie znaleziska na podstawie izotopowych fragmentów kostnych i zwęglonego drewna z palenisk. Odkryć w jaskini Yuchanyan w 2005 dokonał zespół izraelskich archeologów pod kierunkiem Elisabetty Boaretto z Instytutu Weizmana w Rechowot. Teraz wykopane wtedy szczątki poddane zostały szczegółowym badaniom, które pozwoliły ustalić wiek znalezisk. Ceramika powstała pomiędzy 17 500 a 18 300 lat temu.
W pracy opublikowanej w magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences” naukowcy twierdzą, że precyzję datowania gwarantuje badanie ponad 40 próbek, a obecnie stosowane metody datowania są znacznie bardziej precyzyjne, niż kilka lat temu. Jaskinia Yuchanyan uznana została za miejsce szczególne, gdzie mieszkały pokolenia ludzi które stopniowo z łowców i zbieraczy przeistaczały się w pierwszych osiadłych w dolinie rzeki Jangcy rolników. W tej jaskini odkryto także najstarsze ziarna ryżu. Poprzednio znaleziska najdawniej wytwarzanej ceramiki znane były z Japonii. Fragmenty naczyń wydobytych na japońskich wyspach datowane zostały na tysiąclecie pomiędzy 16 a 17 tys. lat temu.
— Dopóki archeolodzy nie przyjrzeli się wystarczająco dokładnie chińskiej jaskini Yuchanyan, nie mieli pojęcia co tam się działo - powiedział uczestnik badań David Cohen z Uniwersytetu w Bostonie. — Sposób w jaki ludzie użytkowali jaskinię i przez wieki zaśmiecali ją nie ułatwiał nam zadania. Wyobraźcie sobie ogniska, które ludzie rozpalali zgliszczach poprzednich, rosła góra popiołu, którą usiłowali sprzątać i wyrzucać na zewnątrz z jednej strony, z drugiej strony ściągali do jaskini różne rzeczy. Trudności z precyzyjnym datowaniem znalezisk Cohen tłumaczy działalnością wielu pokoleń ludzi w jaskini przez setki lat. Mimo tych trudności archeologom udało się znaleźć fragment glinianego naczynia pomiędzy dwoma kawałkami zwęglonego drewna pochodzącego sprzed 18 tys. lat. I to okazał się właśnie ten najstarszy fragment skorupy wykonanej przez człowieka, jaki jest znany nauce.
Teraz badacze chcą skupić się na małych fragmentach jaskini, Mają nadzieję, że to interesujące z punku widzenia nauki miejsce ma jeszcze niejedną tajemnicę do ujawnienia.