Ich guzy albo nie są złośliwe, albo rosną zbyt wolno, aby stały się zagrożeniem dla życia lub zdrowia. Analizy wykorzystujące badania z Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Norwegii i Szwecji przeprowadzili Karsten Jorgensen i Peter Gotzsche z Nordic Cochrane Center w Kopenhadze. Sprawdzili oni wykrywalność raka piersi i śmiertelność z tego powodu w okresie siedmiu lat od zakończenia rządowych programów skriningowych. Wyniki publikuje najnowszy „British Medical Journal” („BMJ”).
Sytuację, gdy leczy się chorobę, która nie wywoła żadnych negatywnych skutków podczas życia pacjenta, specjaliści nazywają nadmiernym diagnozowaniem lub fałszywym rozpoznaniem dodatnim (overdiagnosis). Naraża ona chorych na przykre skutki uboczne terapii, która jednocześnie nie ma praktycznie żadnego wpływu na długość życia pacjenta czy jego samopoczucie.
„Badania takie jak mammografia pozwalają wcześniej zaobserwować złośliwe nowotwory, jednak wykrywają również inne zmiany, które nie wywołają śmierci pacjenta ani żadnych objawów – piszą naukowcy w »BMJ«. – Takie nadmierne diagnozowanie może być szkodliwe dla pacjentów”.
– Ta informacja musi dotrzeć do kobiet, aby mogły dokonać świadomego, racjonalnego wyboru – mówi Karsten Jorgensen agencji AP. – Robienie z kobiet pacjentek onkologicznych bez żadnych podstaw to działanie na ich szkodę. Nie wszyscy zgadzają się z wnioskami specjalistów z Nordic Cochrane Center. – W chwili wykonywania mammografii nie ma sposobu na odróżnienie guzów złośliwych od tych, które nie są bezpośrednim zagrożeniem – podkreśla dr Sarah Cant z brytyjskiego Breakthrough Breast Cancer. – Opierając się na dostępnych dziś informacjach, uważamy, że korzyści płynące z wczesnego wykrycia raka piersi ciągle są większe niż potencjalne ryzyko.
– Wiemy, że wczesne wykrycie guzów piersi pozwala nam na lepsze, efektywniejsze leczenie. Nakłaniam kobiety, by nie rezygnowały z badań tylko dlatego, że przeczytały ten raport – mówi sieci BBC Emma Pennery z Breast Cancer Care. – Bez takich badań musielibyśmy czekać z rozpoczęciem leczenia na pojawienie się wyraźnych objawów, takich jak wyczuwalny guz.