Świńska grypa zagraża Europie

Nawet co trzeci mieszkaniec UE może złapać w tym sezonie wirusa – ostrzega unijna komisarz zdrowia

Publikacja: 28.10.2009 01:30

Nowy wirus grypy A/H1N1

Nowy wirus grypy A/H1N1

Foto: EAST NEWS

Zachowajmy czujność, nie lekceważmy zagrożenia – zaapelowała do Europejczyków na łamach „Die Welt” Androulla Vassiliou. Na jakiej podstawie twierdzi, że epidemia nowej grypy A/H1N1 osiągnie w państwach Unii tak duże rozmiary? – Wynika to z informacji, które posiadamy – powiedziała tajemniczo pani komisarz. – Wirus może ulegać przekształceniom, w rezultacie czego stanie się bardziej agresywny. Niestety, musimy się w związku z tym spodziewać znaczącego wzrostu liczby zgonów.

Zdaniem Vassiliou zwiększona aktywność wirusa będzie miała swoje skutki społeczno-ekonomiczne. Może uderzyć w przemysł turystyczny i rozrywkowy. Na szczęście mieszkańcy Starego Kontynentu nie odczują tego bardzo boleśnie. Taki wniosek płynie z opublikowanego w Niemczech raportu firmy Allianz i instytutu RWI. Wirus A/H1N1 będzie miał mniejszy wpływ na największą europejską gospodarkę niż wcześniej sądzono – piszą specjaliści.

– W kryzysie firmy mają mniej zamówień, w związku z czym choroba pracowników nie nadweręża mocno budżetu – komentuje Christoph Achmidt, współautor raportu.

Niepokojące wieści z frontu walki z wirusem nadeszły z kolei ze Szwajcarii. Jak podał tamtejszy dziennik „Tages-Anzeiger”, powołując się na anonimowe źródła, pojawiły się problemy z zarejestrowaniem nowej szczepionki przeciw świńskiej grypie. Chodzi o produkt firmy Novartis o nazwie handlowej Celtura. Ponoć miał on zostać zanieczyszczony w trakcie procesu produkcyjnego. Novartis odparł te zarzuty i wyraził nadzieję, że w ciągu kilku tygodni otrzyma zielone światło na wprowadzenie szczepionki na unijny rynek.

Niedobrze dzieje się na obrzeżach UE. W Turcji zanotowano pierwszy śmiertelny przypadek nowej grypy. W rezultacie w Ankarze zamknięto na tydzień szkoły, a tamtejsze ministerstwo zdrowia zaapelowało do społeczeństwa o przestrzeganie specjalnych zasad higieny. Chodzi o unikanie całowania się i ściskania sobie dłoni. Powinno się tego przestrzegać przez najbliższe pięć miesięcy.

Cztery pierwsze śmiertelne przypadki grypy A/H1N1 odnotowano w Rosji. Jedna ze zmarłych była w ciąży. Według głównego lekarza sanitarnego federacji Giennadija Oniszczenki w kilku regionach na rosyjskim Dalekim Wschodzie obserwuje się wzrost zachorowań na nową grypę.

Podczas gdy połowa świata drży z lęku przed wirusem, druga nic sobie z tego zagrożenia nie robi. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w najludniejszym kraju świata, mimo masowej kampanii ponad połowa Chińczyków nie zamierza się szczepić przeciwko świńskiej grypie.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=i.redlinska@rp.pl]i.redlinska@rp.pl[/mail][/i]

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne