Naukowcy z programu badań genomu raka (Cancer Genome Project) przedstawili właśnie pierwsze wyniki zaplanowanych na pięć lat analiz działania leków przeciwnowotworowych. Zamierzają zbadać ok. 400 różnych medykamentów – część z nich jest już dostępna, część to preparaty eksperymentalne. Testy prowadzone są na 1000 linii komórkowych – próbkach pobranych od pacjentów cierpiących na różne nowotwory. Celem tego ogromnego badania jest ustalenie, w jaki sposób geny komórek nowotworu wpływają na skuteczność terapii. Znaczenie tej analizy dla onkologii jest ogromne.

Dotąd udało się zbadać ok. 350 próbek nowotworów i 18 leków. Naukowcy z amerykańskiego Centrum Onkologii Massachusetts General Hospital oraz brytyjskiego Wellcome Trust Sanger Institute potwierdzili m.in. skuteczność leków przeciw czerniakowi skóry działających na mutację genu BRAF. Takie środki są już obecnie stosowane.

– Dopiero rzuciliśmy okiem na związek genomu i leków – tłumaczy dr Andy Futreal z Wellcome Trust Sanger Institute. – Odkryjemy, jakie zmiany genetyczne mogą wpływać na skuteczność terapii, i na tej podstawie będziemy podejmować lepsze decyzje.

– Już teraz sprawdziliśmy więcej zależności genów i leków niż w jakimkolwiek innym badaniu – zapewnia dr Ultan McDermott. – A co ważniejsze, mamy mechanizm, który pozwala natychmiast publikować rezultaty.

O potrzebie wykorzystania tej wiedzy w rzeczywistym leczeniu raka mówi też prof. Daniel Haber z Massachusetts General Hospital. – Skuteczność nowoczesnych metod terapii może być znacznie wyższa, jeżeli będziemy mogli wskazać pacjentów, których geny czynią ich szczególnie podatnymi. W ten sposób spersonalizujemy leczenie raka – tłumaczy prof. Haber.