Neandertalczyk uwielbiał seks

Neandertalczycy mieli wielką liczbę partnerów seksualnych

Publikacja: 03.11.2010 18:18

Neandertalczyk uwielbiał seks

Foto: ROL

Podobnie zachowywali się ludzie około 90 tys. lat temu. Naukowcom brytyjskim udało się odtworzyć stopień swobody seksualnej na podstawie porównywania długości palców wskazującego i serdecznego w wykopaliskach przodków współczesnego człowieka.

 

 

Zespół pracujący pod kierunkiem Emmy Nelson z Uniwersytetu Liverpoolu oparł się na wcześniejszym, własnym odkryciu sugerującym, że na długość palców istotny wpływ mają androgeny, hormony, które determinują rozwój cech takich jak agresywność, zdolność do konkurencji, poziom aktywności seksualnej i związanej z nią liczbą partnerów.

Podwyższony poziom tych hormonów (do których należy także testosteron) w trakcie życia płodowego sprawia, że palec serdeczny wydłuża się w porównaniu z palcem wskazującym. W takiej sytuacji naukowcy mówią o niskim wskaźniku palca wskazującego.

– Uważa się, że androgeny prenatalne wpływają na geny odpowiedzialne za rozwój palców u rąk i nóg oraz układu rozrodczego – powiedziała Emma Nelson ze Szkoły Archeologii Klasycznej i Egiptologii Uniwersytetu Liverpoolu. – Udowodniliśmy niedawno, że gatunki naczelnych, które cechuje rozwiązłość seksualna, mają niski indeks palca serdecznego, natomiast u tych, które są monogamiczne, indeks ten jest wysoki. Użyliśmy tych informacji do odtworzenia zachowań społecznych wymarłych hominidów.

Zespół przyjrzał się kopalnym szczątkom czterech gatunków: Ardipithecusa ramidusa sprzed 4,4 mln lat, Australopithecusa afarensisa, który żył 3 – 4 miliony lat temu, neandertalczyka, który zniknął około 28 tysięcy lat temu, oraz wczesnego Homo sapiens sprzed 90 tys. lat. Wnioski z tych badań naukowcy opisali w artykule opublikowanym w najnowszym wydaniu magazynu "Proceedings of the Royal Society B".

Jacy byli przodkowie człowieka? Niski wskaźnik palca Ardipithecusa ramidusa wskazuje na to, że prawdopodobnie był on bardzo "lubieżny", podczas gdy Australopithecus był raczej spokojnym monogamistą. Ten sam wskaźnik u neandertalczyka oraz wczesnego człowieka każe naukowcom przypuszczać, że obie grupy były o wiele bardziej rozwiązłe od współczesnych ludzi.

 

 

– Potrzebne są poszukiwania skamieniałości, aby nasze odkrycie potwierdzić, metoda może okazać się znakomitym sposobem zrozumienia, jak ewoluowały nasze zachowania społeczne – uważa Nelson. – Chociaż wskaźnik palca pozwala na wysnucie naprawdę ekscytujących wniosków dotyczących zwyczajów hominidów, mamy świadomość, że dowody są ograniczone i wymagają dalszych badań.

To odkrycie jest istotnym głosem w dyskusji na temat pochodzenia i przodków człowieka współczesnego, jaka od lat toczy się w środowisku naukowym.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego