Tegoroczna edycja odbędzie się od 17 do 25 września. Biskupińskie festyny znane są już także za granicą. Prezentują najbardziej zamierzchłą przeszłość różnych kultur i regionów świata. Tym razem organizatorzy (Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego) umożliwili poznanie kultury starożytnej Grecji, jednego z najważniejszych źródeł europejskiej cywilizacji.
Wykopaliska na terenie starożytnych greckich miast, cmentarzysk, warowni, portów prowadzone są nieustannie przez misje z wielu krajów, także z Polski. Przyczyniają się do szybkiego poszerzania wiedzy o tej kulturze.
Archeolodzy wydobywają z ziemi – oprócz naczyń, uzbrojenia, biżuterii czy monet – także liczne inskrypcje, które po odczytaniu ukazują dziedziny ulotne, o których trudno wnioskować jedynie na podstawie zabytków materialnych, takie jak: obyczaje, moda, literatura. Pokazy na tegorocznym festynie w dużej mierze udostępnią gościom tę najnowszą wiedzę.
Biskupiński festyn odbywa się w formule "archeologia żywa", dlatego nie będzie wykładów, odczytów, pogadanek, zamiast nich chętni będą mieli okazję uczestniczyć w konkursach, pokazach, warsztatach.
Przyjemne z pożytecznym czeka rodziców z dziećmi w wieku szkolnym – zobaczą spektakle teatru antycznego, między innymi inscenizację "Antygony" Sofoklesa, czyli lektury szkolnej.