W rejonie przylądka Ajudah na południu Krymu badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przeszukują dno w ramach „Crimea Project – Underwater Expedition". Jego celem jest odkrywanie, eksploracja i ochrona przed zniszczeniem i rabunkiem wraków z różnych okresów. Rezultatem tegorocznego sezonu jest zlokalizowanie 23 kotwic pochodzących ze statków, które zatonęły między VII a XIX stuleciem.
Są to pierwsze badania podwodne w tym rejonie. Ekspedycją kieruje Magdalena Nowakowska. Polacy współpracują z badaczami z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (Wiaczesław Gierasimow). Poszukiwania prowadzone są w ścisłej współpracy z Warszawskim Klubem Płetwonurków. Projekt finansuje Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Archeolodzy i płetwonurkowie dobrze rozpoznali dno przy wschodniej i południowej części przylądka Ajudah, a wstępnie przy części zachodniej. Najbardziej obfita w znaleziska okazała się niewielka zatoka Panair, w której znaleziono 16 kotwic oraz skarb kółeczek ołowianych. Archeolodzy nie znają ich przeznaczenia, przypuszczają, że były stosowane do jakiejś specjalnej sieci rybackiej. Na razie nie określono ich wieku, ale mogą mieć kilkaset lat. Większość znalezionych kotwic pochodzi ze statków bizantyjskich (V – XV wiek). Są one charakterystyczne, mają kształt przypominający literę T lub W.
Z dwóch znalezionych kotwic pobrano próbki do analiz metalograficznych i petrograficznych. Badacze spodziewają się, że umożliwi to porównanie z podobnymi znaleziskami z basenu Morza Czarnego i Śródziemnego.
Z okresu bizantyjskiego pochodzą też fragmenty amfor, flasz i dachówek, znalezione na dnie w tym rejonie.