Laboratorium biochemiczne Baylor College of Medicine. Badacze testują zdolności poznawcze myszy. Zwierzęta muszą znaleźć platformę w niewielkim basenie. Gryzoniom trening zajmuje kilka dni – i kilkanaście prób – zanim nauczą się, jak na nią wejść. Teraz z klatek wypuszczane są zwierzęta poddane terapii. Im wystarczy tylko jedno ćwiczenie. Są od swoich pobratymców inteligentniejsze i szybciej się uczą.
Klucz do sprawności
Tajemniczą substancją jest specyfik blokujący działanie tzw. PKR (kinazy białkowej aktywowanej przez RNA). To cząsteczka pojawiająca się w organizmie po infekcji wirusowej.
– PKR określano zawsze jako wskaźnik obecności wirusów, ale jej rola w działaniu mózgu była zupełnie nieznana – mówi dr Mauro Costa-Mattioli, neurolog z Baylor College of Medicine, który opisuje całą sprawę w naukowym magazynie "Cell". – Odkryliśmy, że jeżeli zablokujemy działanie PKR, poprawimy funkcjonowanie komórek mózgu, uczenie się i pamięć.
Przesłanką dla przeprowadzenia tych doświadczeń było odkrycie, że aktywność PKR jest zachwiana u pacjentów cierpiących na zaburzenia poznawcze. Zespół dr. Costa-Mattiolego zauważył również, że zahamowaniu aktywności tego białka towarzyszy zwiększona aktywność gamma interferonu.