Niezwykły przedmiot znaleźli podczas wykopalisk w megalitycznej świątyni z końca epoki kamienia archeolodzy z rzymskiego Uniwersytetu La Sapienza, zespołem kieruje prof. Cazzella Alberto. Zabytki tego rodzaju są dość często spotykane, ale dużo dalej na wschód, w Mezopotamii, w innej strefie kulturowej, na stanowiskach sumeryjskich.
Tajemniczy kamień, agat z napisem wykonanym w epoce brązu, został znaleziony w sanktuarium Tas-Silg wzniesionym pod koniec epoki kamienia, około 5500 lat temu.
Tas-Silg służyło do odprawiania uroczystości religijnych i różnych obrzędów od III tysiąclecia p.n.e. aż do czasów fenickich, rzymskich i bizantyjskich, o czym świadczą późniejsze źródła pisane. Napis na kamieniu dedykowany jest sumeryjskiemu księżycowemu bóstwu Sin. W mezopotamskim starożytnym mieście Nippur Sin był uważany za ojca Ninurty, przez stulecia czczonego tam jako wojowniczego boga-rolnika.
Starożytne Nippur, w języku Sumerów zwane Nibru, to teraz archeologiczne stanowisko, ruiny miasta w południowej Mezopotamii, religijnej stolicy Sumeru. Ruiny leżą w miejscowości Niffar.